Renovácia parkiet

Ako renovovať a brúsiť parkety?

Poškodené parketyNenechajte sa k výmene podlahy dohnať tým, že vaša drevená podlaha či parkety vyzerajú v tomto momente veľmi zle. Uverte, že ani netušíte, akú krásu po ich renovácii odhalíte. A čo je pri renovácii parkiet dôležité?

Ak ste sa práve nasťahovali do staršieho bytu alebo len tak uvažujete o prekrytí starých rozsušených a vŕzgajúcich parkiet vo svojom byte, zadržte. Mnoho ľudí nechá prekryť svoje parkety inou podlahou, namiesto toho, aby zvážil, aké výhody mu parkety prinášajú.


Nenechajte sa odradiť tým, že vaše parkety vyzerajú v tomto momente veľmi zle. Uverte, že ani netušíte, akú krásu v nich odhalíte renováciou. Okrem toho, drevené podlahy a parkety sú hodnotné a ekologické. Sú prírodným produktom, čo značí, že sú nielen vhodné pre tvorbu celkovej klímy bytu, ale v prípade potreby sú napokon aj ekologicky odbúrateľné. S trochou starostlivosti sa vám, v porovnaní s plávajúcimi podlahami, určite odvďačia i dlhšou životnosťou.


Skôr než pristúpite k renovácii, musíte vypratať z miestnosti všetok nábytok a zbaviť podlahu mechanických nečistôt a samozrejme, aj prachu. Dobré je, odstrániť prípadné soklové alebo prechodové lišty, aby vám pri jednotlivých úkonoch renovácie zbytočne nezavadzali alebo ste ich zbytočne nevystavovali poškodeniu.

Ak chcete renováciu parkiet prenechať odborníkom, vyberte si niektorú z katalógu stavebných firiem na portáli slovenského stavebníctva. Vybraným firmám môžete následne poslať žiadosť o cenovú ponuku či dopyt.
 

Brúsenie parkiet

Brúsenie podlahy prebieha v niekoľkých fázach a na dosiahnutie dokonalého výsledku budete potrebovať budete 3 typy brúsok:

1. Pásová brúska
Na obrúsenie väčšej časti plochy je potrebná valcová alebo tiež pásová brúska, pretože má väčšie rozmery a jej použitím si ušetríte veľa času. Pásová brúska však nie je schopná dostať sa až k stenám a rohom miestnosti a a nepodarí sa vám s ňou dostať pod radiátory.

2. Okrajová brúska
Na tieto, plochou menšie práce, vám poslúži iný druh brúsky a tou je brúska okrajová. Je vlastne doplnkom k pásovej brúske a určite ju dobre využijete aj na schodoch a v menších priestoroch, kde je práca s pásovou brúskou nemožná alebo nepohodlná.
Brúsku je potrebné viesť krúživými pohybmi po okrajoch miestnosti v neustálom pohybe , inak ich povrch nebude prebrúsený pravidelne.

3. Tanierová alebo rotačná brúska
Tretím typom brúsky je brúska tanierová nazývaná tiež rotačná, ktorá je určená na finálne dopracovanie podlahy. Použiť ju môžete na medzibrúsenie, ale predovšetkým na leštenie prebrúsenej podlahy.

Čo sa týka brúsneho papiera, počas renovácie sa používa viacero brusív s rozdielnou zrnitosťou.
V každom štádiu brúsenia však musíte používať pre pásovú i okrajovú pílu naraz rovnaké brusivo, inak by povrch parkiet nemal po brúsení pravidelnú hladkú štruktúru.
Drevené parkety je dobré brúsiť až po holé drevo a dosiahnete to v niekoľkých fázach a to od hrubého brúsenia až po to najjemnejšie.
 Ak je drevená podlaha veľmi silno znečistená alebo je farebne upravená, odporúčame vám na začiatok použiť brusivo P16, pri bežnom znečistení sa však štandardne na prvé brúsenie využíva brúsny papier so zrnitosťou označovanou ako P 40. V ďalšom štádiu brúsenia pokračujte vždy jemnejším brúsnym papierom, pretože je schopný uhládzať výraznejšie ryhy po hrubšom papieri. Použiť môžete postupne zrnitosť od P 36 alebo P 40 až po P 100. Keď budete používať postupne všetky zrnitosti a pri brúsení budete postupovať pomaly a rovnomerne, výsledkom bude rovnomerne hladko  vybrúsený povrch parkiet.


Tmelenie drevenej podlahy

Parkety sa vytmeľujú len v prípade, že sú pevne pripevnené k podlahu a nie sú pohyblivé. Na vytmelenie sa používa tmel  na vodnej báze, ktorý sa zmieša s brúsnym prachom. Ako brúsny prach je vhodný prach vznikajúci pri brúsení brusivom zrnitosti P 100. Zmes tmelu a prachu sa nanesie na podlahu i do štrbín medzi jednotlivé parkety, rovnomerne po celej ploche miestnosti. Približne po pol hodine, keď tmel dostatočne vytvrdne,  prebrúste ho do konečnej podoby brúsnym papierom P 100.
Potom dôkladne zbavte podlahu prachu vysávaním, vyčistite od prachu tiež radiátory či parapety. Prach by vám totiž mohol v ďalšom štádiu renovácie parkiet, narobiť nepríjemné problémy.


Lakovanie alebo olejovanie?

Renovácia drevenej podlahy Obe možnosti povrchovej úpravy majú svoje pre a proti. Pokiaľ sa rozhodnete pre úpravu povrchu lakovaním, budete mať podlahu, ktorá sa bude veľmi jednoducho udržiavať. V prípade však, že lak používaním poškodíte a povrch poškriabete, šanca nenápadne opraviť podlahu je takmer mizivá. Prelakované miesto bude mať vždy inú farbu ako ostatná podlaha.


Ak sa rozhodnete pre olej, tento problém mať nebudete. Poškodený kúsok podlahy jednoducho opravíte a znovu naolejujete. Po chvíľke nebude práve opravená časť vôbec identifikovateľná. Výhodou olejovania parketovej podlahy je tiež jej prirodzený vzhľad.


Lakovanie drevenej podlahy

Pred samotným krokom lakovania musíte z parkiet odstrániť všetky nečistoty, zbytky vosku a tiež oleja. Taktiež by ste mali v miestnosti zavrieť okná aj dvere, aby do miestnosti neprenikol zvírený prach alebo iné mechanické nečistoty.
Laky na povrchovú úpravu sa delia na základné a vrchné, ktoré sa ešte ďalej rozdeľujú na niekoľko druhov, podľa záťaže a tiež podľa odtieňa. Nanášanie laku nie je žiadna namáhavá či vysokoodborná práca, ale je dobré nasledovať pokyny výrobcu, ktoré nájdete na obale výrobku. Dbajte najmä na to, aby ste dodržali množstvo nanesené na 1 meter. Ak bude vrstva laku tenšia ako odporúča výrobca, budete musieť čoskoro rátať s ďalšou renováciou.


Laky sa na drevenú podlahu môžu aplikovať pri bežnej izbovej teplote, ktorá by však nemala klesnúť pod 13°C. Väčšina podláh je do 2 hodín po lakovaní základným lakom opäť suchá a odporúča sa ju ešte raz prebrúsiť rotačnou brúskou s násadcom so zrnitosťou P 150. Niektorí domáci majstri uprednostňujú v tomto štádiu renovácie veľmi jemné ručné brúsenie.


Potom sa na podlahu nanesú ešte 2 – 3 vrstvy vrchného laku, podľa zaťaženia využívaných priestorov. Vrchný lak nanášajte špeciálnym valčekom podlahárske laky vždy do kríža, aby ste ho naniesli čím rovnomernejšie.
Všetky vrchné laky sa dajú kombinovať s dvoma základnými lakmi a tak je ich možné aplikovať aj na holé drevo.


Po skončení lakovania sa nesmie podlahy okamžite zakrývať. Nechajte ju  vytvrdnúť najlepšie až 24 hodín a až potom na ňu vstúpte. Nábytok však nasťahujte späť do izby najskôr po 4-5 dňoch a samozrejme, nábytok neťahajte po podlahe nožičkami, ale ho opatrne preneste. Ak chcete položiť na podlahu behúne, urobte tak pre istotu až po 10-14 dňoch. Vtedy budete mať istotu, že si novú lakovanú podlahu nedoškriabete a inak nepoškodíte.


Olejovanie drevenej podlahy

Na olejovanie podlahy sa používajú tvrdé oleje vyrobené z vosku, ktoré sa na parkety nanášajú kefou alebo pomocou špeciálneho lakovacieho štetca. Ochranný olej môžete nanášať aj mierne vlhkou handrou alebo mopom. Je to však nepraktické, pretože musíte olejovať len v jednom smere.
Olej sa nanáša v dvoch alebo troch veľmi tenkých vrstvách, ktoré sa pri dobrom vetraní miestnosti sa nechajú vyschnúť podľa odporučenia výrobcu vždy okolo 10 hodín.

Naše rady:
Použitie lakov sa hodí viac pre podlahu z tvrdých drevín. Na podlahu z mäkkých drevín je vhodnejšie použiť oleje alebo vosky.

Pozor taktiež na používanie drevených podláh v kúpeľni. Aj keď kvalitné laky a oleje dokážu drevo z časti ochrániť pred poškodením vodou, okrem kvalitnej podlahy by ste mali dbať aj na kvalitnú montáž sanity.
Následky presakujúcej vody môžu byť s ohľadom na drevenú podlahu nedozierne.
Ak už trváte nad montážou drevenej podlahy v kúpeľni, skúste ju rozumne kombinovať s peknou, kvalitnou dlažbou.

Na prečítanie vám odporúčame aj článok Typy drevených podláh

Foto: parkett-schliff.de, parkettfussboden-coburg.de
(i.n.)