Bambusová podlaha nie je len exotická

Aká vlastne je bambusová podlaha?

Bambusova podlahaNázov bambusová podlaha môže evokovať u niektorých ľudí na prvé počutie predstavu interiéru domorodej chatrče kdesi na bohom zabudnutom polynézskom ostrove. Presvedčíme vás, že podlahoviny z pre nás netypického materiálu sú horúcim trendom nielen dnešných špičkových kuchýň.

Bambus je, technicky vzaté, tráva. No po dozretí a zdrevnatení prekoná svojou tvrdosťou a odolnosťou mnohé dreviny, ktoré sa využívajú ako stavebné materiály, vrátane takých druhov, akými sú dub a buk. Bambus je najrýchlejšie rastúcou rastlinou na tejto planéte. Rekordmani majú už po dvoch mesiacoch svoju definitívnu výšku a potom nastáva čas dozrievania.

V závislosti od druhu bambusu zrejú jeho výhony v období do šesť rokov. Pri jeho zbere sa neničia korene, nakoľko sa odrezávajú len zdrevnatené výhonky. Rastlina tak môže opäť vyrásť. Denný prírastok dosahuje až 30 centimetrov. Tento fakt umocňuje rozhodnutie majiteľov domov šetrných k životnému prostrediu  a uprednostňujúcich obnoviteľné zdroje nielen počas výstavby obydlia, ale aj pri jeho zariaďovaní a vnútornej výbave, zvoliť bambusovú podlahu. Je skvelým eco – friendly tipom  pri výbere podlahoviny nielen kvôli vynikajúcim vlastnostiam, ale aj kvôli spomínanej rýchlej obnoviteľnosti  - zretiu zhruba za 6 rokov na rozdiel od 60 rokov, ktoré potrebuje strom.

Bambusová podlaha dokáže dramaticky zmeniť váš interiér, vniesť do obydlia poriadnu dávku exotiky a ekológie. Bambus je pevný, ako oceľ a zároveň ohybný. Pri skúškach namáhaním, kde sa berie pomer vlastnej hmotnosti v súvislosti so zaťažením predbehne výsledkami nielen oceľ, ale aj klasické drevo. Fyzikálne,  technické a úžitkové vlastnosti bambusovej podlahy sú neodškriepiteľné. Vďaka svojej tvrdosti má dlhú životnosť a odolnosť voči opotrebovaniu, je nenáročná na údržbu, stálofarebná, odolná voči slnečnému žiareniu a mnohým iným vonkajším vplyvom. Pri namáhaní ťahom je bambus stabilný a veľkým plusom pri používaní v stavebníctve je aj jeho nehorľavosť.

Vyberte si podlahu i firmu na jej pokládku na Stavebnik.sk v kategórii Drevené podlahy, Laminátové podlahy  a vyžiadajte si tiež cenovú ponuku od vybratých firiem cez systém Zadaj dopyt

Na výrobu bambusových podláh sa používajú silné spodné časti stebiel, z ktorých sa štiepaním a lepením pod vysokým tlakom  zhotovujú rozmerovo presné lamely. Ich ďalším spájaním, skladaním a lepením sa následne vyrábajú jednotlivé podlahové diely. Podľa skladby lamiel ako aj ich samotných vlákien môžu byť bambusové podlahy k dispozícií v mnohých vzoroch a typoch. Na šírku spojené pláty bambusoviny vytvárajú horizontálnu skladbu (usporiadanie). Naopak pláty zlepené na výšku tvoria jemnú vertikálnu skladbu. Tkané, alebo tiež vypletané vzory sú vyrobené z drvených prameňov bambusoviny, komprimovanej pomocou živice. Takýto povrch je exotický a krásny.

Prírodná farba bambusu je svetlá. Existujú však rôzne farebné vyhotovenia bambusových podláh. Jednou z príjemných noviniek je takzvané karamelizovanie, kedy sa bambus pod tlakom zahrieva, kým nedosiahne farbu hnedého cukru. Bez použitia farbív a lakov vznikne teplé zafarbenie, ktoré prinesie vášmu domovu prírodnú vôňu bez chemikálií a prispeje k lepšej kvalite ovzdušia.  V iných prípadoch môže byť povrch bambusových podláh lakovaný, voskovaný či olejovaný. Lakovanie a voskovanie je potrebné po niekoľkých rokoch zopakovať. Najlepšie v teplých mesiacoch, aby bolo možné miestnosť dôkladne vetrať bez extrémnych výkyvov teplôt.

Ošetrovanie povrchu bambusovej podlahy nie je náročné. Postačí pravidelné vysávanie či stieranie na mokro. Ak je potrebné opraviť povrch, môžete podlahu aj niekoľkonásobne prebrúsiť. Okrem celoplošne lepených druhov zahŕňa ponuka podláh z bambusu aj prevedenie vo forme klasickej plávajúcej podlahy so zámkovým systémom pre rýchlu pokládku, tiež prevedenia pre podlahu s vykurovaním, kde je zredukovaná hrúbka kvôli ideálnemu prenosu tepla.
Pri správnej starostlivosti vám bambusová podlaha vydrží po celý život. Vyššia investícia do nej sa vám tak určite vráti.

Mohol by vás tiež zaujať článok Aké drevo na podlahu?


Foto: diabloflooring.com